ISTQB bez tajemnic

Witam was w kolejnym wpisie po dość długiej przerwie. Muszę jednak powiedzieć, że urlop był bardzo udany i wracam do was z nowym zastrzykiem energii. Wiele osób pisze do mnie z zapytaniem o egzamin ISTQB Foundation Level, czy warto posiadać taki certyfikat oraz jak się do niego przygotować. Postanowiłam więc poruszyć ten temat na swoim blogu. W dzisiejszym wpisie postaram się przekazać wam całą moją wiedzę, którą posiadam na ten temat i mam nadzieję, że rozwieje wasze wszystkie wątpliwości.

Czy warto posiadać certyfikat ISTQB?

Tutaj spotykane są różne opinie, ja będę odpowiadała we własnym imieniu i na podstawie własnego doświadczenia. W trakcie szukania pracy jako Tester Oprogramowania, posiadanie tego certyfikatu znajduje się zawsze bądź to w sekcji „Mile widziane” lub Wymagane” . Wszystko zależy od firmy i projektu oraz jakie jest ich zapotrzebowanie. Jeśli poszukiwany jest doświadczony tester, wtedy należy to do wymagań koniecznych. Ja miałam to szczęście, że otrzymałam pracę, nie posiadając tego certyfikatu. Po trzech miesiącach firma dała mi możliwość zrobienia takiego certyfikatu i powiem, że dzięki procesowi przygotowania do tego egzaminu, moja praca stała się o wiele łatwiejsza. Przede wszystkim czułam się o wiele pewniej i w końcu zrozumiałam znaczenie słów, którymi posługiwano się na projekcie. Nie ukrywam na samym początku była to dla mnie czarna magia. Dla mnie i mojego rozwoju posiadanie certyfikatu a przede wszystkim okres przygotowania do jego zdobycia miał bardzo duże znaczenie i pozwolił mi wiele zrozumieć. Jak najbardziej jestem za tym, aby każdy przyszły tester zapoznał się, choć z sylabusem i pojęciami, które są w nim poruszane.

Przydatne linki, które pozwolą przygotować się do egzaminu:

Dodatkowo warto przerobić zestaw ponad 300 pytań, które na pewno ułatwią zdanie oficjalnego egzaminu. Na jednej stronie znajdują się pytania, na następnej natomiast można zobaczyć poprawne odpowiedzi:

http://amberplace.amberteam.pl/Przyk%C5%82adowe_pytania_egzaminu_ISTQB_Poziom_Podstawowy

Jak przebiega egzamin?

Pierwszy z certyfikatów, jaki możesz zdobyć to ISTQB Certyfikowany Tester Poziomu Podstawowego. Można zdawać go w języku polskim, angielskim lub niemieckim. Składa się on z 40 pytań i aby zdać egzamin, potrzebujesz zdobyć 26 prawidłowych odpowiedzi, czyli 65%. Pytania są jednokrotnego wyboru. Egzamin trwa 1 h, jeśli wybrałeś język polski egzaminu, w wersji językowej otrzymujesz dodatkowe 15 minut. W trakcie trwania egzaminu masz też dostęp do słownika, z którego możesz korzystać w razie, gdy go potrzebujesz. W moim przypadku egzamin był wykonywany na komputerze i wyniki wyświetlone zostały zaraz po jego zakończeniu. Możesz się jednak spotkać z wersją papierową i tutaj czas oczekiwania na wynik może trwać nawet do 5 dni roboczych.

Istotne jest również to, że aby podejść do egzaminu, nie trzeba ukończyć kursu, nie jest to wymagane i tak naprawdę możemy podejść do niego w każdej chwili, kiedy czujemy się na to gotowi.

Egzamin składa się tak jak sylabus z 7 sekcji tematycznych:

 • 7 pytań z zakresu Podstaw Testowania
 • 6 pytań z zakresu Testowania w cyklu życia oprogramowania
 • 3 pytania z zakresu Statycznych Technik Testowania
 • 12 pytań z zakresu Technik projektowania Testów
 • 8 pytań z zakresu Zarządzania Testowaniem
 • oraz 4 pytania z zakresu Testowania wspieranego narzędziami

Pod tym linkiem znajdziecie szczegóły dotyczące tego podziału:

http://www.istqb.org/certification-path-root/foundation-level/foundation-level-content.html

http://www.istqb.org/certification-path-root/foundation-level/foundation-level-exam-structure.html

 

Wszystko na temat zapisu na egzamin możecie znaleźć na stronie:

Zapisy na egzaminy

 

Myślę, że ten wpis pozwolił wam odpowiedzieć na nurtujące was pytania na temat egzaminu ISTQB i ułatwi podjąć decyzję czy warto go zdawać. Jeśli macie własne doświadczenia związane z ISTQB i chcecie podzielić się swoimi poglądami na jego temat, serdecznie zapraszam do komentowania. Pozdrawiam wszystkich i do następnego wpisu 🙂

Komentarze:

 • Lukasz maj 11, 2017

  Zgłaszam literówkę: „Wiele osób piszę ” powinno być „pisze”.

  • Testerka maj 11, 2017

   Poprawione!

 • Aga maj 30, 2017

  Cześć, mam takie pytanie, czy warto przystępować do egzaminu w języku polskim czy lepiej jest w języku angielskim? Czy rekruterzy na to patrzą czy warto mieć jakikolwiek? Myślę o pracy jako tester, choć nie mam żadnego doświadczenia i każda informacja na początek będzie przydatna 🙂 Pozdrawiam

  • Testerka czerwiec 05, 2017

   Cześć,

   Bez względu na to w jakim języku będziesz zdawać egzammin, certyfikat jest wystawiony w języku angielskim. Nie ma znaczenia w jakim języku będziesz zdawać egzamin 🙂 Na kolejnym poziomach egzamin ISTQB jest tylko w języku angielskim. Rekruterzy będą sprawdzać Twoją wiedzę, a nie pytać o język w jakim zdawałaś 🙂 Pozdrawiam

   • AGA czerwiec 06, 2017

    Bardzo dziękuję za odpowiedź!

   • TTA listopad 28, 2018

    Zdawałem egzamin na wyższy poziom tj Techniczny Analityk Testów (Technical Test Analyst) i był on w języku polskim. 😉

 • Jan lipiec 04, 2017

  Hej
  mam bardzo istotne dla mnie pytanie: czy na egzaminie w języku angielskim można korzystać ze słownika językowego? Jeżeli tak to czy taki słownik trzeba przynieść samemu czy będzie dostępny na stanowisku egzaminatorskim?
  Widzę różne rozbieżne informacje na Internecie i w końcu nie jestem pewien.
  Pozdrawiam

  • Testerka lipiec 04, 2017

   Cześć,

   Mogę wypowiedzieć się z własnego doświadczenia. Ja na swoim egzaminie miałam dostęp do słownika językowego. Nie musiałam go przynosić i był już na miejscu. Ja w miejscu w, którym zdawałam wyraźnie miałam napisane : „podczas zdawania egzaminu w jęz. angielskim dopuszczone jest korzystanie ze słownika”. Pozdrawiam

   • Jan lipiec 05, 2017

    Dzięki Testerko 😉
    Mam jedynie nadzieję, że każdy „ośrodek egzaminacyjny” ma takie same prawa i obowiązki i ten słownik będzie 🙂

    Pozdrawiam!

 • Paweł maj 08, 2018

  Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że słowniki są ale różnie bywa z ich dostępnością. Mimo wszystko najlepiej przynieść taki słownik ze sobą. Pamiętajcie, że zdając w języku innym niż twój ojczysty dostajecie dodatkowy czas.

 • Jakub sierpień 14, 2018

  Ile jest poziomów ISTQB? Dobrze trzeba znać angielski?

 • Olka Jagoda sierpień 29, 2018

  Cześć testerko, ile przygotowywałaś się do egzaminu i z jakich materiałów korzystałaś? Tylko z tych materiałów, które zamieściłaś w linkach?

  • Testerka sierpień 29, 2018

   Do egzaminu przygotowywałam się około 3 tygodni i tylko z tych materiałów, które umieściłam w linkach. Pracowałam wtedy dopiero od 3 miesięcy, jako tester oprogramowania. Pozdrawiam 😀

 • Wojciech wrzesień 04, 2018

  Hej Testerko
  Mam pytanie na jakie zarobki można liczyć na start.. średnio netto… Podejrzewam że pewnie z 2000-3000 zł?
  Mam też obawy o przyszłość testerów… widzę coraz więcej artykułów że tester to zawód przyszłości i takie inne frazesy… czy przypadkiem nie jest tak jak jest czegoś za dużo (testerów) to jest tańsze? Pewnie kluczem do sukcesu będzie ciągłe pogłębianie wiedzy i przejście na wyższy level.
  Pozdrawiam
  ps. sam zastanawiam się nad tym zawodem ale czy praca ta nie jest monotonna i jednostajna? Proszę o opinie pracujących testerów.

  • Testerka wrzesień 08, 2018

   Witaj,
   Zarobki są różne i zależą od wielu czynników np. miasto w którym pracujesz, firmy itp. Jeśli poszerzasz swoją wiedzę i ciągle się rozwijasz to na pewno nie możesz narzekać na monotonną i jednostajną pracę. Jest wiele różnych ścieżek rozwoju testera i wszystko zależy od tego czego chcesz i jak bardzo chcesz się rozwinąć. Obecnie na rynku IT brakuje nadal wielu specjalistów stąd te artykuły. Testerzy z doświadczeniem nie narzekają na niskie zarobki i ta sytuacja nie powinna się zmienić, ponieważ na rynku przez długi czas jeszcze będzie brakować specjalistów.

 • Klaudia marzec 25, 2019

  Cześć,
  Mam pytanie, czy jako osoba, która nie miała żadnej styczności z testowaniem oprogramowania (nie mówiąc już o doświadczeniu) ma szanse sama przygotować się do egzaminu ISTQB? Dodam, że jestem po studiach informatycznych.
  Czy ma znaczenie to gdzie będzie zdawany egzamin tzn. np. przez edu.pl albo sjsi.pl?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Ola listopad 25, 2019

  Ja niedawno zaczęłam karierę jako testerka oprogramowania. 🙂
  Bardzo bałam się zmiany branży, ale jestem zadowolona. Skończyłam szkolenie ISTQB poziom podstawowy i dzięki temu uzyskałam potrzebny mi certyfikat.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 + 4 =