Po prawie dwóch miesiącach nieobecności wracam do was z ogromną radością i ekscytacją 🙂 Nowa praca pełna wyzwań oraz studia to właśnie tym zajmowałam się, kiedy mnie tutaj nie było. Wszystko jednak co najgorsze powoli jest już za mną i mam nadzieję, że dzisiejszy wpis nie tylko was zaciekawi, ale również zachęci do częstszego odwiedzania mojego bloga 🙂 Zarobki to jeden z głównych czynników, dla którego wiele osób decyduje się na przekwalifikowanie się właśnie do sektora IT. Nie można nie wspomnieć o tym, że branża ta pozwala wielu osobom realizować się w życiu, brać udział w bardzo interesujących projektach, ciągle się rozwijać i podejmować wyzwania. Praca w IT nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki temu jest jeszcze bardziej interesująca i wciągająca. Nowe technologie, narzędzia, różnorodne języki programowania powodują, że spora część osób szukając miejsca dla siebie, w tym świecie ma szansę na zrealizowanie tego celu. Dodatkowo motywującym czynnikiem jest możliwość poznania ludzi pełnych pasji, którzy kochają to, co robią i chcą się dzielić swoją wiedzą z innymi. Oczywiście odpowiadając od razu na zarzut, który może się pojawić zaraz po przeczytaniu tego wstępu, „że wcale nie zawsze jest tak różowo i wesoło”, odpowiem wam, że w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Kariera w branży IT oznacza bardzo ciężką, często żmudną, wielogodzinną walkę z kodem, niestabilnym środowiskiem, złośliwymi współpracownikami itp. Często możecie usłyszeć od znajomych pracujących w innych branżach, że programiści, testerzy czy analitycy siedzą sobie przed komputerem 8 godzin, nie robią zbyt wiele i zarabiają ogromne pieniądze. Bzdura totalna powiecie — oczywiście, jednak skąd to przekonanie, to już inne pytanie! Ogólnie rzecz biorąc temat rzeka, nad którym można się w przyszłości pochylić :D.

Wróćmy jednak do kluczowego tematu tego wpisu, czyli zarobków w IT. Wielokrotnie spotkałam się z pytaniem „Ile powinnam, powinienem zarabiać na takim stanowisku?”, „Firma zaproponowała mi takie warunki finansowe, czy są one dla mnie korzystne?”, „Jakich stawek, mogę się spodziewać, pracując, jako stażysta/junior?”. Postanowiłam w tym wpisie udostępnić i pokazać raporty, które ułatwią znalezienie odpowiedzi na te pytania. Jak one odnoszą się do rzeczywistości, ocenicie sami, porównując je do wysokości waszych wynagrodzeń.

Na wysokość zarobków ma wpływ wiele czynników między innymi takie, jak:

  • rodzaj stanowiska
  • zdobyte doświadczenie
  • rodzaju posiadanej umowy
  • sektora firmy, w jakiej pracujemy oraz jej wielkości
  • województwa, miasta…

Na stronie https://nofluffjobs.com możemy zapoznać się ze szczegółowym, przejrzystym opracowaniem na temat zarobków informatyków w 2017 roku. Wszystkie dane opracowane zostały na podstawie badanej grupy w ilości 5762 osób. W pierwszej części opracowany został, procentowy wzrost zarobków w Polsce w sektorze IT biorąc pod uwagę:

  • ogólny wzrost zarobków w Polsce,
  • wzrost zarobków z podziałem na największe Polskie miasta
  • wzrost z podziałem na kategorie
  • wzrost z podziałem na technologie

W dalszej części możemy się zapoznać z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczących kwoty zarobków z podziałem na:

  • umowę o pracę oraz umowę B2B
  • stopień zaawansowania zawodowego
  • podział na kategorie
  • podział na technologie
  • podział na największe Polskie miasta

 

 

Analizując powyższy raport, można wysunąć kilka niezbędnych wniosków:

  • Ogólny wzrost zarobków w sektorze IT wyniósł 6,9 %
  • Największy wzrost dla seniorów miał miejsce we Wrocławiu i wyniósł 16,1%, natomiast dla pracowników średniozaawansowanych wyniósł 16,0 % w Trójmieście
  • Największy wzrost miał miejsca na stanowisku DEVOPS bo, aż 10,5% 
  • W technologii .NET wzrost był również największy i wyniósł 11,5 %
  • Średnie zarobki dla Juniora dla umowy o pracę wynoszą 6500 brutto


Tak to wyglądało w 2017 roku. Jak wiemy, wszystko się dynamicznie zmienia i warto zapoznać się z trendami panującymi na rynku pracy w 2018 roku. Na stronie www.hays.pl jest dostępny raport dotyczący trendów, jakie występują w różnych sektorach. Analizując sektor IT, możemy zobaczyć, że zarobki będą przedstawiać się w następujący sposób:

 

 

 

Warto też zauważyć, że w branży IT pracownicy mogą się cieszyć wieloma dodatkowymi benefitami. Prywatna opieka zdrowotna, karty na siłownie to nie wszystko. W bardzo wielu biurach znajdują się miejsca, w których można przejść się na drzemkę, pograć w bilarda, piłkarzyki, na konsoli itp. Dodatkowo w wielu biurach codzienne dostarczane są świeże owoce, jogurty itp. Wszystko oczywiście zależy od wielkości firmy oraz dostępnych funduszy, które mogą przeznaczyć na te cele.

Patrząc na powyższe dane, możemy śmiało powiedzieć, że wiele czynników wpływa na wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach pracowników IT. Powyższe dane oparte są na badaniu poszczególnej ograniczonej grupy osób. Na podstawie ich odpowiedzi wyciąga się średnie stawki oraz wzrost zarobków, jaki miał miejsce. Czy wasza pensja mieści się w zakładanych widełkach? Czy może należycie do szczęśliwców, którzy zarabiają więcej? Mam nadzieję, że ten post pozwoli wam, chociaż w pewnym stopniu przybliżyć informacje na temat zarobków. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze światem IT te dane mogę wspomóc w określeniu zarobków, jakie chcieliby otrzymać w swojej pierwszej pracy. Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla was przydatny. Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie 😀

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • 27 lutego, 2018 o 10:50 pm

    Słowem: jest dobrze! Kolejny z wniosków: wg tych badań tam, gdzie jest sufit dla manuala, jest podłoga zarobków dla automatyka.
    W zestawieniu można by też dołożyć wyniki ankiet ze StackOverflow, a nawet z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, tak dla kontrastu 🙂
    Pozdrawiam!

  • 9 stycznia, 2019 o 1:31 pm

    I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

  • 15 kwietnia, 2019 o 8:46 pm

    Nice post! Thank you.

  • 10 maja, 2019 o 6:49 am

    I’m now not certain where you are getting your info, but good topic.
    I needs to spend some time learning more or
    understanding more. Thanks for excellent
    info I used to be in search of this info for my mission.

  • Manual
    28 kwietnia, 2021 o 4:41 pm

    Robisz i powtarzasz dosyć powszechny obecnie (niestety) błąd ortograficzny. W zdaniu „podział na największe Polskie miasta” – „polskie” to przymiotnik, a te w naszym języku piszemy małymi literami.

    • Testerka
      3 lipca, 2021 o 4:52 pm

      Stwórz własnego bloga, na którym będziesz kształcić innych na temat błędów ortograficznych. Chętnie będę czytać. Pozdrawiam

  • 1 lutego, 2022 o 7:05 pm

    Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda