Czy po wielu dniach, tygodniach, miesiącach ostatnio obudziłeś się z przekonaniem, że chcesz zmienić swoje życie? Pewnie wielokrotnie przeglądałeś blogi o testowaniu, fanpage na Facebooku, ale nie potrafiłeś podjąć decyzji, bałeś się zaryzykować, aż do dzisiaj. Być może nie jest to Twoja prawdziwa historia, ale również w Twoim życiu może nadejść dzień, w którym postanowisz zmienić branże, prace lub zainteresowania. Jesteś zmotywowany, pełen energii, życia i chęci do działania. Chcesz spróbować wejść w świat IT. W wielu przypadkach na tym etapie może pojawić się problem. „No dobrze, chcę zostać testerem/testerką, ale jak zacząć?” Ten wpis będzie pierwszym z kilku wpisów dotyczących stawiania pierwszych kroków, jako tester. Jak w większości przypadków, najtrudniej zacząć, kiedy nie wiadomo czego się spodziewać.

W tym wpisie skupię się na opisaniu kilku niezbędnych kroków, które ułatwią Ci start w branży IT. Skupię się na osobach, które nie są po studiach informatycznych, nie mają doświadczenia, ale są zmotywowani i zaangażowani, aby zostać testerami oprogramowania. Nie znajdziecie w tym wpisie ogólnikowego podejścia do tematu czy też gwarancji, że droga do dostania pracy jako tester będzie łatwa i przyjemna lub to, że za pierwszym podejściem uda wam się dostać rewelacyjną pracę. Dostaniecie za to wskazówki, dzięki którym dużo łatwiej będzie wam zacząć i będziecie tym samym czuć się mniej zagubionymi.

Wejdź w Świat Testów.

Pierwszym podstawowym krokiem, który warto wykonać to zdobycie informacji na temat pracy testera oprogramowania. Obecnie w sieci jest dostępnych wiele materiałów, społeczności, blogów czy też artykułów, które ułatwią wam wejście w świat testów. Ważne jest zdobycie tej wiedzy, ponieważ na jej podstawie dużo łatwiej podjąć decyzję czy to kierunek, w którym powinniście podążać. Na samym początku stoi przed wami wiele dylematów -> warto jest znaleźć ludzi, którzy nie tylko mogą wam pomóc poszerzyć informację na temat tej pracy, ale również często dzielą się własną historią na temat początków i drogi, jaką musieli przejść, aby być w tym miejscu, jakim teraz są. W niedługim czasie na blogu pojawi się post w którym opowiem wam moją historię, jak to wszystko się zaczęło i jak jest obecnie 😀

 

 

Lista przydatnych blogów z którymi warto się zapoznać :

  1. https://pwicherski.gitbooks.io/testowanieoprogramowania/ – Piotr Wicherski – jak dla mnie absolutne numer 1 w sieci, mnóstwo przydatnych i wartościowych informacji, które są naprawdę najlepszym zródłem wiedzy.
  2. https://testdetective.com/ – Łukasz Rosłonek
  3. http://testerzy.pl/
  4. https://testuj.pl/blog/
  5. http://testingplus.me/ – Michał Ślęzak
  6. http://testspring.pl/blog/category/blog/
  7. https://kingatest.wordpress.com/ – Kinga Witko
  8. http://www.test-engineer.pl/ – Marcin Sikorski

Nie chcę wstawiać tu wszystkich blogów, które możecie znaleźć w sieci na temat testowania, ponieważ byłoby ich mnóstwo a na samym początku, gdy chcemy zacząć się czegoś uczyć, rozwijać wiedzę, często możemy mieć problem z nadmiarem informacji, nad którymi nie jesteśmy później w stanie zapanować.

Oprócz blogów warto zapoznać się z książkami, które zawierają cenne informacje i pozwalają rozszerzyć wiedzę techniczną, zdobyć inspiracje oraz ogólny obraz pracy, jako tester.

Literatura :

  1. https://ksiegarnia.pwn.pl/Zawod-tester.-Od-decyzji-do-pierwszego-roku-doswiadczenia,743423772,p.html 

 

 

2. https://ksiegarnia.pwn.pl/Zawod-tester,138870798,p.html

 

 

 

3. https://ksiegarnia.pwn.pl/Testowanie-oprogramowania-w-praktyce,622037066,p.html

 

 

4. https://ksiegarnia.pwn.pl/Testowanie-oprogramowania-w-praktyce,730969326,p.html

 

 

5. https://ksiegarnia.pwn.pl/Testowanie-i-jakosc-oprogramowania.-Modele-techniki-narzedzia.,732463348,p.html

 

 

6. https://ksiegarnia.pwn.pl/Ciagle-dostarczanie-oprogramowania-Kompletny-przewodnik,734524980,p.html

 

 

7. https://ksiegarnia.pwn.pl/Tester-oprogramowania,427000565,p.html

 

 

 

Najbardziej znaną oraz popularną grupą na Facebooku jest : 

„Testowanie oprogramowania” -> https://web.facebook.com/groups/TestowanieOprogramowania/?_rdc=1&_rdr

Społeczności, jakie możemy znaleźć w sieci to zdecydowanie najbardziej praktyczne źródło informacji. Znajdziemy tam ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i często posiadają już bardzo dużą wiedzę w zakresie testowania oprogramowania, chętnie dzielą się wiedzą i odpowiadają na zadawane pytanie. To, co musicie pamiętać -> nie ma głupich pytań, każdy kiedyś zaczynał i był na tym samym miejscu, na którym Wy jesteście teraz.

W praktycznie każdym większym mieście są podejmowane różnego rodzaju inicjatywy testerskie. Na wspólnych spotkaniach możemy nie tylko zdobyć nowe znajomości, porozmawiać z bardziej doświadczonymi kolegami czy koleżankami, ale przede wszystkim zdobyć cenną wiedzą i informację, jak zacząć czy też wybadać zapotrzebowanie na testerów na danym rynku.

Łódź -> https://www.facebook.com/LodQA/

Kraków -> https://www.facebook.com/kraqakrakow/

Lublin -> https://www.facebook.com/LUBQA-Lublin-Software-Quality-Assurance-and-Testing-Group-308961426221326/

Gildia Testerów -> https://www.facebook.com/GildiaTesterow/

Wrocław -> https://www.facebook.com/WrotQA/

Poznań -> https://www.facebook.com/PTaQGroup/

Warszawa -> https://www.facebook.com/WarszawQA/

Girls Who Test -> https://www.facebook.com/girls.who.test/

Gdańsk -> https://www.facebook.com/groups/1499629203641993/about/

Gdańsk -> https://www.facebook.com/trojqa/

Gliwice -> https://www.facebook.com/quality.excites/

Białystok -> https://www.facebook.com/groups/BialQA/about/

Szczecin -> https://www.facebook.com/papryQArz

 

 

 

Mam nadzieję, że te wszystkie informacje będą dla was cenną dawką wiedzy. Jestem pewna, że ten wpis będzie ogromnym ułatwieniem i że z chęcią nie tylko poznacie świat testerski, ale aktywnie przyłączycie się do społeczności, które są w waszych miastach. Liczę na to, że w komentarzach podzielicie się innymi blogami, grupami, które nie są wymienione w tym tekście, a tym samym będziecie jeszcze bardziej poszerzyć napisany powyżej artykuł.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • 3 kwietnia, 2018 o 8:26 pm

    EEee tam. Tydzień czasu rzucałem padlinę to tu to tam. Zachowania są szablonowe aż do bólu. Używałem intelektualnych wywodów na poziomie, teraz użyłem chamstwa skoro nim dostałem. Efekt jest ten sam. W sumie dosyć ciekawie wyszło bo prowadząc bloga lubię wrzucić jakieś mięsko, zerknąć na reakcje ludzkie dzięki temu o wiele łatwiej jest znaleźć temat który w obecnych czasach jest jeszcze w stanie zainteresować publikę. Póki co na najbliższe parę miesięcy uzbierałem sobie kilka tematów. Pozdro i Wesołych Świąt generic cialis

  • 20 grudnia, 2018 o 9:25 am

    Jak to wygląda w przypadku testowania, kiedy w grę wchodzą aplikacje mobilne na zamówienie? Firmy podają jakieś konkretne wytyczne dotyczące funkcjonalności aplikacji, czy samemu trzeba dotrzeć do błędów? Pytam bo niedługo czeka mnie pierwsze zlecenie, a pracodawca ma duże nadzieje na dalszą współpracę ze zleceniodawcą.

    • Testerka
      27 grudnia, 2018 o 8:31 pm

      To wszystko zależy od firmy. Zapewne ustalą wszystkie wytyczne, które są dla nich najważniejsze. Oczywiście będziesz musiała rozszerzyć testy o własne wytyczne i dodatkowe ścieżki testów. Najważniejsze jest skupić się na ścieżkach najbardziej krytycznych i podstawowych, które będą w pierwszej kolejności przechodzić użytkownicy.

  • 15 marca, 2019 o 6:52 am

    Niesmialo chcialabym dodac informacje o jeszcze jednym rozwijajacym sie blogu dotyczacym testowania manualnego https://www.wyszkolewas.com.pl/blog/

  • d
    21 października, 2019 o 3:44 pm

    Świetny artykuł! 🙂

  • […] Obecny rynek pracy związany z wytwarzaniem oprogramowania odbił się po zeszłorocznym kryzysie, a firmy zatrudniają na potęgę programistów czy testerów. Potwierdza to chociażby wzrost pensji w tych profesjach – według mojej koleżanki z HR jest to nawet 30% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. O tyle więcej właśnie muszą płacić firmy aby zatrudnić najlepszych na rynku. Oczywiście nie wszędzie potrzeba od razu osób z dużym doświadczeniem (a i nie wszystkie firmy na to stać). I tutaj właśnie jest szansa dla osób spoza IT aby wejść w ten świat zaczynając na stanowisku juniorskim, technicznym. Może być to tester oprogramowania (chyba najpopularniejsza ścieżka), programista, specjalista od UX czy PMO. W sieci znajdziesz wiele porad o tym jak zacząć się przygotowywać do takiej roli. O testerze przeczytasz na przykład tutaj czy tutaj. […]

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda