Witajcie moi drodzy testerzy, dzisiaj omówimy oprogramowanie firmy Atlassian. Wielu z początkujących testerów nie ma pojęcia o tym, jak zgłaszać błędy czy też, jak wygląda cały proces z nimi związany. JIRA jest narzędziem, które służy do zarządzania projektami oraz zarządzania błędami. Temat ten zostanie przeze mnie podzielony na dwie, maksymalnie trzy części. Omówimy sobie szczegółowo poszczególne funkcjonalności, które zawiera system JIRA, tak aby było wam łatwiej móc zacząć pracę jako tester, właśnie przy użyciu tego narzędzia. Tak naprawdę wszystkie narzędzia służące do zarządzania projektami, błędami są do siebie bardzo podobne i kiedy znamy ogólne pojęcie na temat choćby jednego z nich, bardzo łatwo wdrożymy się w inne narzędzie o tym samym przeznaczeniu.

Przez 30 dni mamy możliwość wypróbowania JIRY za darmo, jest do wyboru kilka możliwości, oczywiście im są szersze, tym więcej za nie płacimy, jeśli zdecydujemy się na zakup. Krok po kroku omówimy sobie wszystko, co dotyczy JIRY. Na samym początku przechodzimy do strony Atlassian, na której znajdziemy wersję próbne narzędzia.

-> https://www.atlassian.com/software/jira/try

 

Po wybraniu opcji, która nas najbardziej interesuje i spełnia nasze potrzeby, klikamy „Try it free”. Zostaniemy przeniesieni do kolejnego okna, w którym musimy wypełnić wszystkie dane. Ja wybrałam opcję Jira Software + Documentation. Musisz wpisać nazwę swojej strony, imię, nazwisko, mail oraz hasło.

 

Po potwierdzeniu adresu e-mail możemy zalogować się na nasze konto i ruszyć z dalszą nauką. Zaraz na początku pojawia się nam okno, w którym mamy trzy możliwości działania. Pierwszą opcją jest wybranie „See a project in action”, gdzie mamy możliwość stworzenia projektu, który będzie zawierał przykładowe dane. Druga opcja to „Create a new project”, gdzie tworzymy projekt, który nie zawiera przykładowych danych. Ostania już opcja to „Import from another tool”, gdzie z innego narzędzia możemy zaimportować nasze błędy.

 

 

W tej części wybierzemy sobie opcję pierwszą. Po kliknięciu przycisku „Create sample project” otworzy nam się okienko, w którym możemy wybrać, w jakiej metodyce chcemy stworzyć projekt. My wybierzemy Scrum software development. Scrum jest metodyką zwinną zarządzania projektami, który jest opart na zasadach Agile. Metodyka ta zwykle ma zastosowanie w dużych projektach, gdzie zadania podzielone są na czasowe przedziały nazywane sprintami. Przy czym musimy pamiętać, że sprint nie może trwać dłużej niż cztery tygodnie. W praktyce jest to przydzielenie zadań do teamu. Najpierw planuje on podział zadań, które przypadają na niego w danym sprincie, zarówno dla programistów, jak i testerów. Sprint kończy się sukcesem, jeśli w wyznaczonym czasie wszystkie zadania zostały wykonane poprawnie. Następnie musimy wprowadzić nazwę projektu oraz klucz, który jest prefiksem dla każdego błędu.

 

 

Po poprawnym wprowadzeniu wszystkiego otworzy nam się strona z tablicą główną naszego projektu:

 

 

W następnej części po kolei opiszemy wszystkie elementy znajdujące się na niebieskim górnym pasku tj.

-> Dashboards

-> Projects

-> Issues

-> Boards

-> Create

Zapraszam do czytania i komentowania czy udało wam się przejść przez pierwsze kroki w nauce narzędzia, jakim jest JIRA. Zachęcam was również do pisania o własnych tematach, o które chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę. Jestem otwarta na wasze propozycje: ) Pozdrawiam was serdecznie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • son
    5 lipca, 2017 o 10:53 am

    Właśnie stawiam pierwsze kroki w drodze do bycia testerką i cieszę się że trafiłam na Twojego bloga. Będę zaglądać i czekam na kolejną część z Jiry 🙂 Pozdrawiam

    • Testerka
      5 lipca, 2017 o 12:09 pm

      Bardzo dziękuje za miłe słowa. Mam nadzieję, że znajdziesz na blogu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Pozdrawiam 🙂

  • Sebastian
    1 września, 2017 o 11:58 am

    Dziękuję za pomocny tekst 🙂

  • dasda
    19 października, 2017 o 3:19 pm

    ale wy wszyscy jestescie glupi wy glupi ludzie

  • john
    1 listopada, 2017 o 9:28 am

    To co przedstawiłaś w opisie to chyba każdy powinien dać radę sam bez żadnego opisu zrobić

    • Sebastian
      11 stycznia, 2018 o 8:53 am

      Owszem powinien, ale ludziom przydają się takie wprowadzenia, zwłaszcza gdy są świeżakami w IT.
      Niemniej jednak dzięki Testerka za zaangażowanie, trafiłem tutaj szukając bezpłatnych kursów JIRY, a piszesz dość jasno i konkretnie… więc będę wracał na Twojego bloga 🙂 pozdro

  • Karolina
    25 października, 2018 o 9:37 am

    Testerko, a jeśli nie mamy swojej strony i chcemy pobrać Jirę to co możemy wpisać?

    • Testerka
      26 października, 2018 o 5:01 pm

      Cześć Karolina 🙂 Nie potrzebujesz posiadać własnej strony, żeby pobrać Jirę. Powiedz w jakim miejscu masz problem to pomogę 🙂 Możesz przesłać screeny do mnie przez zakładkę „Napisz do mnie” wtedy wszystko Ci wytłumaczę.
      Pozdrawiam

  • Asia
    21 marca, 2019 o 5:24 pm

    czy da się załadować projekt z przykładowymi danymi później? Podczas instalacji jedyną opcją jaką mogłam wybrac było utworzenie nowego projektu.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda