Techniki projektowania testów

Kolejny tydzień, więc pora na nowy wpis. Myślę, że każdy wpis wnosi nowe pojęcia i pozwala wam zgłębiać wiedzę na temat testowania 🙂 Dzisiaj zajmiemy się tematem projektowania testów – ich technikami oraz kategoriami. Techniki projektowania testów posiadają kilka kategorii, które w tym wpisie sobie wymienimy. Najważniejszą rzeczą, którą poruszymy sobie na początku to oczywiście określenie celi jakie mają przed sobą techniki projektowania testów :

Dzięki sylabusowi ISTQB znamy już podstawowy podział, który dzieli techniki na czarnoskrzynkowe oraz białoskrzynkowe. Przypomnijmy sobie pokrótce podstawowe informacje o tych technikach. To, co charakteryzuje techniki czarnoskrzynkowe to pobieranie informacji o warunkach testowych, przypadkach testowych oraz danych testowych na podstawie analizy podstawy testów. Opierają się one na specyfikacji i nie posiadają żadnych informacji o strukturach wewnętrznych testowanych elementów. Techniki białoskrzynkowe charakteryzują się tym, że opierają się na analizie struktury modułu lub systemu, inna nazwa to techniki oparte na strukturze.

Omówimy sobie teraz cechy wspólne testów opartych na specyfikacji, strukturze oraz doświadczeniu. W tym wpisie zajmiemy się ogólnych opisem tych cech, wymieniając te najważniejsze. Na dokładną charakterystykę każdej z technik poświęcimy sobie osobny wpis.

1. Techniki oparte na specyfikacji, czarnoskrzynkowe:

 • Podział na klasy równoważności
 • Analiza wartości brzegowych
 • Testowanie w oparciu o tablicę decyzyjną
 • Testowanie przejść między stanami
 • Testowanie w oparciu o przypadki testowe

Dzięki sylabusowi ISTQB możemy się dowiedzieć, że  cechami wspólnymi technik opartych na specyfikacji jest to, że używają one modeli podczas specyfikacji problemów do rozwiązania, komponentów oraz oprogramowania.

2. Techniki oparte na strukturze, białoskrzynkowe:

 • Testowanie i pokrycie instrukcji
 • Testowanie i pokrycie decyzji
 • Inne techniki oparte na strukturze

Również w technikach opartych na strukturze występują cechy wspólne. Jest to wykorzystywanie wiedzy o tym, jak skonstruowane jest oprogramowanie przy tworzeniu przypadków testowych. Występuję również możliwość miary pokrycia stworzonych przypadków testowych.

3. Techniki oparte na doświadczeniu.

W tym przypadku nie ma konkretnie wymienionych technik. Jednym z pojęć pojawiających się w tym temacie to testowanie eksploracyjne, na które również poświęcimy osobny wpis. W technikach opartych na doświadczeniu cechą wspólną jest to, że wykorzystywane jest doświadczenie ludzi podczas tworzenia przypadków testowych. Druga cecha to posiadanie wiedzy o potencjalnych błędach i defektach.

W tym wpisie to już wszystko. Temat rzeka, jak się pewnie domyślacie, dlatego warto podzielić sobie go na kilka mniejszych tematów. Widzimy się przy kolejnym wpisie. Zapraszam was serdecznie nie tylko do czytania, ale również do pisania własnych propozycji na nowe tematy wpisów 🙂

 

 

Komentarze:

 • Sinti luty 17, 2017

  ciekawie napisane

 • c luty 16, 2018

  Zgłaszam defekt – pod wpisem jest odnośnik do tego samego wpisu, co z biznesowego punktu widzenia nie ma sensu 🙂

 • lusu wrzesień 25, 2019

  Żaden to defekt. Nie masz specyfikacji. Jak już to anomalia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 − 18 =