Cechy dobrego testera to temat, który chciałabym dzisiaj z wami poruszyć. Bardzo wielu osobom podejmujących pracę jako tester wydaję się, że w pracy poklikają sobie po aplikacji, pozgłaszają parę błędów i będą spokojnie mogli pójść sobie do domu. Jest to oczywiście bardzo błędne myślenie. Do wykonywania tego zawodu nie wystarczy umieć włączyć komputer. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakie cechy charakteryzują dobrego, solidnego i przede wszystkim oddanego swojej pracy testera? W tym wpisie nie będę w pełni obiektywna, nie mogę wam tego obiecać. Jak dobrze wiecie w swoje wpisy wkładam całą swoją wiedzę, zaangażowanie i własne doświadczenia. W tym wpisie będzie dokładnie tak samo.

Na początku chcę poruszyć istotną według mnie kwestie, tak naprawdę, wielokrotnie przewijała się ona w moich wpisach. Jest nią rola, jaką pełni tester w projekcie czy organizacji. Często testerów spycha się na dalszy plan, pomniejszając ich pracę, wysiłek czy po prostu nie doceniając tego, co robią. A ja powiem wprost — czym zajmuję się w mojej pracy od momentu, kiedy włączę komputer. Ja cały dzień solidnie, rzetelnie, skrupulatnie i ze starannością wykonuje swoje obowiązki. Pomijając poranną herbatę czy wyjście na szybki obiad, resztę czasu poświęcam tylko i wyłącznie pracy. Słyszę od wielu osób „Po co to robisz?”, „Niepotrzebnie się starasz i tak tego nikt nie zauważy!”, „Zawsze wszystko dasz sobie wcisnąć na głowę”. Tak sobie kiedyś usiadłam i zaczęłam się zastanawiać nad tymi słowami i doszłam do wniosku, że sporo w tym prawdy, ale co z tego, jak ja kocham swoją pracę, kocham to, że ją mam, kocham to, że wiem, że nikt mnie nie zatrzyma w tym, co chcę osiągnąć, że postawiłam sobie jasne cele, które realizuje z determinacją, ponieważ tego chcę i wiem czego chcę. Wracając z pracy po całym dniu, siadając ponownie przed komputerem, poświęcając się maksymalnie, aby nauczyć się nowych rzeczy wiem, że to się opłaci, że ktoś da mi szansę i pomoże mi się rozwijać dalej. Musicie wiedzieć, że jeżeli chcecie czegoś więcej, nie możecie patrzeć się na to, co inni mówią. Musicie się zaangażować, poświęcić i uwierzyć w siebie. Musicie wiedzieć to, że wasza praca jest bardzo ważna. Oczywiście programiści są kluczowi, analitycy i cała reszta też, ale pamiętajcie to wy sprawdzacie jakość, jakość produktu, którą klient chcę mieć jak najwyższą, którą użytkownicy chcą mieć jak najwyższą. Dlatego to, co robicie jest tak istotne i tak wielkie ma znaczenie.

Troszeczkę odbiegłam od głównego tematu. Jednak to, co napisałam powyżej miało wam uświadomić pierwszą i jak dla mnie najważniejszą cechę dobrego testera. Jest nią PRACOWITOŚĆ. Pracowitość to słowo klucz. Od tego klucza, zależy to, co zrobicie ze swoim życiem, ze swoim rozwojem osobistym. To od tego klucza zależy wasz sukces. Jeżeli w pełni nie oddacie się temu, co robicie, przyjdzie moment, kiedy staniecie w miejscu. Będziecie znudzeni nie tylko pracą, ale również całym swoim życiem. Czy doświadczyliście może takiej sytuacji, że na projekcie osiągnęliście znaczący sukces bądź dostaliście podwyżkę itp? Zapewne tak. Pamiętacie to uczucie radości, energii, jaka was przepełniała? Człowiek dostaje wtedy skrzydeł, motywacji to odbija się na całym naszym życiu.

Kolejnymi i jak dla mnie wzajemnie się łączącymi cechami są RZETELNOŚĆ, STARANNOŚĆ oraz DOCIEKLIWOŚĆ. Niebywale ważne cechy. Dociekliwy tester prędzej czy później znajdzie błąd. Będzie szukał, analizował, dopytywał. Taki właśnie ma być tester, dzięki takiej pracy na świat wychodzą dobrej jakości produkty. Staranne wykonywanie testów pozwoli na znalezienie jak największej ilości błędów, a dzięki rzetelności nie tylko zapewni jakość, ale dodatkowo jeszcze bardziej podniesie jej poziom.

KOMUNIKACJA — umiejętność ta nie jest prosta. Dzięki dobrej komunikacji w zespole czy na projekcie naszą pracę wykonujemy z przyjemnością. Jeśli wiesz, że możesz liczyć na pomoc innych członków zespołu, nie boisz się pytać, zgłaszać błędów. Na to, jaka komunikacja będzie panować w waszym zespole wpływa również Twoje zachowanie. Jeśli będziecie nastawieni na to, żeby zgłaszać błędy tylko po to, aby utrudnić, życie programiście, wasza współpraca stanie się nieustającą konkurencją.

Ważną cechą, która ściśle łączy się z komunikacją jest również ASERTYWNOŚĆ. Musisz wiedzieć, że nawet jeśli programista mówi, że na pewno nie ma błędów, to musisz sprawdzić dokumentacje, wymagania i dopiero na ich podstawie stwierdzić jak jest naprawdę. Nie oznacza to, że chcesz zaszkodzić programiście, ale to, że chcesz dobrze wykonać swoją pracę. Nie bój się zgłaszać błędów, jeżeli programista nie zgadza się z Twoim zgłoszeniem, przygotuj fragmenty dokumentacji, w której jasno jest zawarte, w jaki sposób dana funkcjonalność powinna działać.

OPTYMIZM to równie ważna cecha. Pomyśl sobie, że kolejny dzień z rzędu powtarzasz błędy regresji. Bez odpowiedniej dawki optymizmu będziesz znudzony i mało efektywny. Chwila przerwy na odcięcie się od monotonnej pracy czy pożartowanie sobie z kolegami z pracy spowoduje, że zamiast narzekać szybko uporasz się z czekającymi na Ciebie zadaniami.

To dla mnie najważniejsze z cech, które powinien mieć tester. Każdy z was na pewno ma swoje. Moja lista nie jest przesadnie długa i to nie było też moim celem. Jeśli chcecie dodać jeszcze coś od siebie, to śmiało piszcie w komentarzach. Chętnie poznam inne opinie na ten temat. Miłego wieczoru i pamiętajcie wasza praca jest ważna : ).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • 1 lutego, 2017 o 11:35 pm

  Większość cech, które wymieniłaś właściwie wszędzie mają swoje zastosowanie i są istotne – marudne lenie raczej w żadnej pracy się nie sprawdzą 😀

 • Marzin
  2 lutego, 2017 o 1:18 pm

  Umiem klikać, jestem testerem?

  • Testerka
   4 lutego, 2017 o 7:16 am

   Jeżeli umiesz klikać to nikt Ci nie zabroni spróbować swoich sił w testowaniu. Zobaczysz jak jest i będziesz mógł określić czy jesteś prawdziwym testerem czy jednak musisz się jeszcze sporo nauczyć. Tak swoją drogą ciekawe czy jak się powie na rozmowie, że umie się klikać, czy od razu zatrudniają. Osobiście nie próbowałam, ale życzę Ci szczęścia i wielu sukcesów zawodowych 🙂

 • 2 lutego, 2017 o 7:35 pm

  Bardzo mi się spodobało, że wymieniłaś pracowitość jako najistotniejszą z cech. Coś w tym jest – pracując nad sobą możemy poprawić niemal wszystkie pozostałe cechy, począwszy od asertywności, a na bardziej optymistycznym spojrzeniu na świat skończywszy. 🙂

 • 3 lutego, 2017 o 7:42 am

  Myślę, że przeczytanie tego postu przydałoby się każdemu testerowi 😉

  manicurebymaksimilion.blogspot.com

 • 4 lutego, 2017 o 10:54 am

  Hej widac ze wiesz o czym piszesz.
  Bardo ladny i przejrzysty wyglad bloga. Postaram sie zagladac czesciej 🙂
  Zapraszam do mnie http://sportowyblogewy.blogspot.com/2016/11/water-detox.html?m=1

 • 4 lutego, 2017 o 5:56 pm

  Testerzy niestety nie zawsze przykładają się do swojej pracy, dlatego dobrze, że napisałaś taki post, którym może nieco rozświetli umysły!
  wiktoriazuk.blogspot.com

 • 23 lipca, 2019 o 6:31 pm

  Mało kto dokładnie wie na czym ta praca polega. Do bycia testerem trzeba się przygotować i mieć też odpowiednie predyspozycje. To co najważniejsze w tym zawodzie według mnie to precyzja i cierpliwość.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda