
Zaczynając swoją pracę, jako tester oprogramowania trafisz do środowiska, w którym panują określone procesy, zasady i schematy pracy. Ludzie, z którymi zaczynasz swoją przygodę, w większości przypadków będą Twoim wzorem do naśladowania. Bardzo często styl ich pracy będziesz niósł za sobą do kolejnych firm. Wraz z rosnącym doświadczeniem będziesz pewne rzeczy analizował, wprowadzał w życie lub odrzucał. Można zatem powiedzieć, że nawyki, jakimi przesiąkniesz na początku, będą kształtować Cię później.
Dostaje od Was wiele e-maili z pytaniami jak zacząć, czego się uczyć, gdzie szukać pracy? Na grupach testerów, programistów podobnych pytań jest od zatrzęsienia. Część osób odeśle Cię do podobnych wątków, część natomiast powie, że wujek Google jest bardzo pomocny. Tak naprawdę niewielka grupa ludzi będzie chciała Cię przeprowadzić przez ten początek. Jeśli znajdziesz osobę, która Cię wesprze, bądź za nią wdzięczny.
O moim początku w branży słów kilka 🙂
Przypominając sobie swoje początki, miałam niewiarygodne szczęście do pracy ze specjalistami w swoim fachu. Chociaż jak tak sobie pomyślę, to trochę temu szczęściu pomogłam. Szukają pierwszej pracy, nie kierowałam się tylko jedną myślą, że muszę się gdzieś zahaczyć. Byłam nastawiona na szukanie pracy, z której rzeczywiście coś wyniosę. Doświadczenie, które w niej zdobędę, będzie przydatne później, a ciągły rozwój będzie towarzyszyć mi każdego dnia.
Wiem, co powiesz, nie każdy ma czas, możliwości, żeby szukać wymarzonej pracy. Nikt teraz nie chce przyjąć ludzi bez doświadczenia. Najważniejsze teraz jest dostać się gdziekolwiek, byleby się załapać. Nie krytykuje tego. Ja pracowałam w ciastkarni szukając swojej pracy w IT i nie było to fantastyczne zajęcie. Chodzi mi tylko o to, że jeśli już musisz zahaczyć się gdziekolwiek, to bądź uważny. Gdy tylko poczujesz, że wiedza, którą tam dostajesz, nie jest na odpowiednim poziomie, nie daj się zapędzić na kilka lat egzystowania w takim miejscu. Możesz mi wierzyć lub nie ale jest mnóstwo 'specjalistów’ jednej firmy/projektów, którzy po kilku latach pracy mają niekiedy mniejszą wiedzę niż juniorzy. Powiem Ci tylko tyle, nie chcesz być kimś takim.

Co jest ważne na początku drogi?
Przede wszystkim bardzo ważne na początku drogi testera jest choćby prowizoryczne określenie założeń, jakie chcielibyście osiągnąć. Zadajcie sobie pytania czego byście chcieli się nauczyć, co was interesuje mniej lub bardziej. Oczywiście, to wszystko będzie się zmieniać. To, co wydawało Wam się na początku ważne później będzie bez większego znaczenia.
Istotne w tym początkowym prowizorycznym planowaniu kariery jest właśnie podejście. Jeśli od początku kariery będziesz próbował ją w jakikolwiek sposób zaplanować, kolejne cele będą już bardziej precyzyjne określone. Nastawienie, z jakim zaczniesz może Ci później tylko i wyłącznie pomagać. Jeśli będziesz chciał osiągnąć wiele, zrobisz to, bo tego chcesz. Proste -> proste!
Zastanawiasz się, czy zostać testerem? Usiądź teraz i pomyśl, jak chcesz, żeby to wyglądało?
- Jakie masz możliwości?
- Co Cię blokuje?
- Co Cię motywuje?
- Jaką masz wiedzę w tym temacie?
- Chcesz szukać stażu?
- Chcesz szukać pracy?
- Czy mam kogoś, kto może mi pomóc wystartować?
Krok po kroku rozpisz plan działania. Wiedz, że nawet jeśli będziesz miewał słabsze momenty, to jest to część procesu. Nadejdzie moment kiedy przyjdzie spełnienie, realizowanie wielkich projektów i wraz z tym pieniądze, na które liczysz.
Nie marnuj czasu swojego ani innych.
Miałam jakiś czas kontakt z dwoma dziewczynami, które poprosiły mnie o wsparcie. Jedna z nich była po kursie na testera oprogramowania. Zapłaciła za niego mnóstwo pieniędzy, coś tam niecoś liznęła. Wiedza, którą wyniosła z tego kursu absolutnie nie była tego kursu warta. Postanowiłam jej pomóc, ponieważ wiedziałam, że ja też kiedyś zaczynałam. Dodatkowo pomyślałam, że jest to również fajna forma zdobycia kolejnego doświadczenia dla mnie.
Usiadłam pewnego wieczoru nad tym i ustaliłam cały plan naszych spotkań. Nie brałam za to żadnych pieniędzy. Spotkałyśmy się dwa razy. Pokazywałam jej wszystko po kolei w taki sposób, jaki chciałabym, żeby mi tę wiedzę przekazywano. Przygotowywałam zadania praktyczne dla niej i tak po tych dwóch spotkaniach zaczęły się pierwsze problemy najpierw zdrowotne, później brak czasu aż w pewnym momencie poczułam, że ja byłam od tej dziewczyny bardziej zaangażowana w jej rozwój niż ona sama. Było to dla mnie trudne, ale po kilku próbach kontaktu z bólem serca odpuściłam, chociaż długo traktowałam to jako osobistą porażkę. Po kilku miesiącach ta dziewczyna do mnie napisała, że przeprasza, że stwierdziła, że się nie nadaje, po prostu odpuściła i nie miała motywacji. Wydawało jej się, że szybko znajdzie dobrze płatną pracę, ale nie sądziła, że będzie musiała poświęcić temu tyle energii.
Dlatego ku Waszej przestrodze daję Wam radę, jeśli pieniądze są Waszym głównym motywatorem, to niczego nie osiągniecie, a nie daj Boże, dostaniecie przypadkowo jakąś pozycje, gdzie będziecie odpowiedzialni za kształtowanie innych. Dramat.
Czy duże doświadczenie to też spora wiedza?
Jeśli pracujesz, jako tester oprogramowania już od jakiegoś czasu, masz doświadczenie, pozycje, wiedzę czy zastanawiasz się czasem nad tym co powinieneś zmienić? W czym chcesz się rozwinąć? Czy robisz to co Cię interesuje? Czy masz poczucie rozwoju i otaczania się ludźmi, którzy mają korzystny wpływ na Twoją wiedzę i praktyki, jakie stosujesz?
Czy może zasiedziałeś się w swojej firmie? Wskutek czego boisz się zmian, jest Ci wygodnie i czujesz się bezpieczny w swojej strefie komfortu? Czy chodzisz od czasu do czasu na rozmowy kwalifikacyjne? Niekoniecznie z chęci zmiany pracy, ale bardziej sprawdzenia swojej wiedzy, skonfrontowania się z innymi ludźmi bądź procesami? Jeśli nie to polecam, naprawdę fajna lekcja, żeby zobaczyć, w czym możesz się podszkolić. Pomaga to również podnieść swoją pewność siebie jeśli okażę się, że dobrze sobie radzisz na takich rozmowach.
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci określić czy bierzesz odpowiedzialność za to jak pracujesz. Czy jesteś dobry w tym co robisz, czy czujesz ciągły rozwój, czy jesteś gotowy na kolejne wyzwania. Życzę Wam, żebyście w pracy mogli pracować z ludźmi z pasją, wiedzą i chęcią dzielenia się nią.
Na zakończenie chciałabym Wam powiedzieć, że ja taką pracę mam. Bardzo chciałabym przy okazji tego wpisu podziękować mojemu koledze z pracy Piotrowi. Współpraca nie zawsze przychodziła nam łatwo i przyjemnie. Dzięki jego wybitnej wiedzy i czasem, który mi poświęcił, mogę być w tym miejscu, którym jestem. A co najważniejsze wiem, że będę najlepsza w tym co robię. Bierzcie odpowiedzialność za to, w jaki sposób pracujecie, w jaki sposób chcecie zacząć pracować, w jakich firmach pracujecie, z jakimi ludźmi pracujecie. Bądźcie tymi, dzięki którym inni będą się rozwijać i będą Wam wdzięczni za przekazaną wiedzę.
A Ty komu chciałbyś podziękować za swój rozwój?
Brak komentarzy