Dotarliśmy już do ostatniego wpisu, w którym poruszymy tematykę przeglądu formalnego a dokładniej faz, które wchodzą w jego skład. Jak pisałam już wcześniej, przegląd formalny ma miejsce podczas testów statycznych. Tematyka testów statycznych została dokładnie opisana, dlatego jestem pewna, że już doskonale wszystko wiecie na jej temat. W poprzednim wpisie scharakteryzowaliśmy sobie 4 różne typy przeglądu formalnego oraz role, jakie w nim występują wraz z opisaniem zadań, które są w ich zakresie. Poniżej możecie zapoznać się z wszystkimi fazami, które wchodzą w skład przeglądu formalnego.

Planowanie — jest pierwszym krokiem, który musi zostać wykonany w procesie przeglądu. Faza planowania zawiera czynności wstępne, będące fundamentem, na którym opierają się kolejne fazy. Wyznaczamy sobie w tym miejscu elementy dokumentacji, nad którymi trzeba będzie przysiąść i poświęcić czas na ich sprawdzenie. Na podstawie tego, jaki rodzaj przeglądu wybierzemy (Przegląd Nieformalny, Przejrzenie, Przegląd Techniczny, Inspekcja) zostaną wybrane osoby, które będą uczestniczyć w przeglądzie. Każdej osobie biorącej udział w przeglądzie, zostaje przypisana rola, jaką będzie pełnił — a co za tym idzie, ponoszenie przez nią odpowiedzialności za powierzone zadania. Istotne jest określenie kryteriów, jakie będą zdefiniowane dla naszego przeglądu. W przypadku, gdy mamy do czynienia np. z Inspekcją, czyli już formalnym rodzajem przeglądu ustawiane są również na tym etapie kryteria wejścia oraz wyjścia.

Rozpoczęcie — faza, która ma miejsce zaraz po planowaniu. Po wybraniu fragmentów dokumentacji w fazie planowania zostaje ona rozesłana do osób zainteresowanych (biorących udział w przeglądzie). Rozpisane tutaj zostają cele, które będzie musiał spełnić nasz przegląd wraz z jego procesami. Tak samo, jak w fazie planowania dla bardziej formalnego przeglądu istnieje tutaj dodatkowy krok, jakim jest kontrola ustalonych wcześniej kryteriów wejścia.

Przygotowanie indywidualne — osoby, które biorą udział w przeglądzie, muszą się do niego wcześniej przygotować. Każdy z osobna angażuje się do tego w sposób indywidualny. Czytając otrzymaną dokumentację, tworzy się listę z pytaniami, uwagami, własnymi pomysłami czy też błędami, które w naszych ocenie już teraz występują.

Kontrola/ocena/zapisywanie wyników — są to słowa klucze dla tej fazy. Inną nazwę, jaką się używa to „Spotkanie przeglądowe”. W czasie dyskusji możemy spisać zebrane od wszystkich uwagi. Zazwyczaj dokumentuje się je dla formalnych rodzajów przeglądu. Dzięki wspólnej rozmowie zostają ocenione błędy, które zostały znalezione w fazie indywidualnego planowania. Jeśli okaże się, że rzeczywiście są to istotne defekty, następuje decyzja w sprawie ich jak najszybszego naprawienia.

Poprawki — są fazą, na którą ściśle wpływa poprzednia. To na jej podstawie w tym momencie zostają naprawione występujące wcześniej znalezione błędy. To zadanie najczęściej przypisuje się Autorowi.

Zakończenie– ostatnia, ale jakże istotna faza. To właśnie tutaj zostają sprawdzone wszystkie elementy, w których wcześniej zostały wykryte błędy. Na tym etapie trzeba potwierdzić, że zostały one naprawione. Oprócz tego zbiera się tutaj metryki, które zostały stworzone na podstawie całego procesu. Kiedy mamy do czynienia z bardziej formalnymi przeglądami dodatkowo zostają sprawdzane kryteria zakończenia, o których wspominaliśmy jeszcze w fazie planowania.

Trzy wpisy, trzy wpisy były potrzebne, aby w jak najlepszy możliwy sposób móc przybliżyć wam tematykę nie tylko statycznych technik testowania, ale również, aby dokładnie scharakteryzować cały proces przeglądu. Mam nadzieje, że jesteście usatysfakcjonowani treścią, którą przeczytaliście i z chęcią wstąpicie na kolejne wpisy Testerki : ) Udanego weekendu dla wszystkich poszukujących wiedzy i dla całej reszty !

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 odpowiedzi na "Fazy wchodzące w skład przeglądu formalnego"

 • 27 stycznia, 2017 o 8:25 pm

  Troszkę dużo tych faz,jak czytałam na poczatku to byłam w jakiejš krainie ale już zakumałam o co chodzi!
  Przedewszystkim miło się czytało;)

 • 29 stycznia, 2017 o 11:35 am

  Bardzo miło się czytało tego posta oby takich więcej :*

 • 29 stycznia, 2017 o 8:22 pm

  Jak dziewczyny napisały wyżej – miło się czyta. Mimo iż temat może wydawać się dla niektórych ciężki do ogarnięcia to dzięki takiej formie czyta się szybko i przede wszystkim bez zmęczenia. Brawo 🙂

 • 3 lutego, 2017 o 6:43 am

  Some truly nice and utilitarian information on this site, also I believe the design has fantastic features.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda