Idąc za ciosem, będziemy kontynuować podstawowe informacje na temat testowania. Naszym kolejnym przystankiem jest omówienie podstawowego procesu testowego. Testy mają na celu znalezienie usterek, czyli niewłaściwego działania danej funkcjonalności w aplikacji. Działania testera muszą być przemyślane i w pełni usystematyzowane, aby mogły przynieś jak najwięcej korzyści. Skuteczność to słowo klucz naszej pracy, od niej zależy sukces naszej strony. W obecnych czasach, gdzie wszyscy są zabiegani, opierają się na szybkim i bezbolesnym załatwieniem spraw liczy się bezbłędność naszej aplikacji. W momencie, kiedy na stronie pojawia się błąd mało kto zastanawia się, dlaczego występuję i czy jest ktoś, kto może nam pomóc go rozwiązać, konkurencja proponuje podobne lub te same usługi najprościej więc będzie po prostu opuścić stronę i przejść do innej. Nie dość, że w tym momencie nie zdobywamy nowego odbiorcy to dodatkowo tracimy kolejnych.

Charakterystyka podstawowego procesu testowego

1. Planowanie i nadzór 

Jest to nasz punkt centralny, ponieważ wszystko zaczyna się od planowania. Tak jak w życiu, tak samo w testach ważny jest odpowiedni plan, od niego zależy ostateczny sukces. W tym momencie zajmujemy się definiowaniem celów, niezbędne jest wyznaczenie czynności, których wystąpienie będzie wyznacznikiem wypełnienia naszego punktu docelowego. Na tym etapie określamy ryzyko, zakres naszych celów, pojawiające się ograniczenia oraz dostępność zasobów, które posiadamy. Nadzór jest nam potrzebny, aby móc reagować na potencjalne zagrożenia, mogące się pojawić. Szybka reakcja pozwoli zminimalizować ryzyka, opierając się na planie, który został wyznaczony możemy porównywać postępy naszych testów oraz przedstawianie obecnego statusu testów.

2. Analiza i projektowanie 

Cele testowania, które właśnie określiliśmy przed chwilą w tym kroku nabierają konkretnego, rzeczywistego wymiaru. W tym momencie tworzymy warunki oraz przypadki testowe. Przeglądamy wszystko, co związane jest z podłożem testów, czyli wymagania, poziomy integralności, raporty z analiz -> architektury, ryzyka, specyfikacji oraz projektu. Ważne jest również określenie priorytetów w przypadkach testowych wysokiego poziomu oraz oczywiście ich zaprojektowanie. Aby stworzyć nasze przypadki oraz warunki testowe musimy ustalić dane testowe do tego niezbędne. Konieczne jest również określenie narzędzi, zaprojektowanie środowiska testowego oraz identyfikacji infrastruktury, która jest nam potrzebna.

3. Implementacja i wykonanie testów

W tym momencie w pierwszej kolejności kończymy, implementujemy oraz określamy priorytety naszych przypadków testowych. Tworzymy dane testowe, które ułatwią nam skuteczne wykonanie testów. W celu zwiększenia sprawności naszych testów warto z procedur testowych stworzyć zestawy testów. Nareszcie dochodzimy do praktycznego użycia naszych procedur testowych, które teraz musimy wykonać już w przygotowanej przez programistów aplikacji. W zależności od rodzajów testów możemy wykonać je manualnie lub używając narzędzi zastępujących ręczne wykonywanie testów. Po zakończeniu testów musimy zaraportować wyniki, które otrzymamy. Jeżeli nasze testy przechodzą pomyślnie określamy je jako pozytywne i spełniające oczekiwane wyniki. W przypadku kiedy działanie aplikacji odchodzi od zaplanowanych przez nas wcześniej przypadków musimy skonsultować się najlepiej z drugim testerem, który potwierdzi złe działanie funkcjonalności, a następnie zgłosić błędy, które występują.

4. Ocena kryteriów zakończenia i raportowanie

Dokonuje się tutaj ocena wykonanych testów zgodnie z przyjętymi wcześniej celami. Sprawdzamy w tzw. logach zwanych (dziennikami testów) spełnienie kryteriów zakończonych przez nas testów. Należy również w tym momencie zastanowić się, czy jest potrzeba wykonać dodatkowe testy bądź czy być może jest potrzeba przekształcenia kryteriów zakończenia. Ostatnim elementem jest zaraportowanie wykonanych działań oraz wyników.

5. Czynności zamykające testy

Krok ten kończy podstawowy proces testowy. Sprawdzone zostają funkcjonalności, które zostały zaakceptowane i przyjęte przez klienta, oznaczamy je jako odebrane oraz dokumentujemy ich akceptacje. Tworzymy raport z głoszonych i zamkniętych testów. Wszystkie testalia, czyli dokumenty oraz narzędzia zgromadzone podczas całego procesu testowego przekazywane zostają do zespołu serwisowego.

Właśnie zapoznaliście się z podstawowym procesem testowania. Jego znajomość pozwala na rzetelne wykonywanie swoich zadań w pracy i przede wszystkim znacznie ją ułatwia. W kolejnym temacie zajmiemy się modelami wytwarzanego oprogramowania ich podziałem oraz charakterystyką. Czym dla was jest podstawowy proces testowania, jakie jeszcze czynności dodalibyście do wyżej opisanych? Czekam na wasze komentarze.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • Karolina
  11 grudnia, 2016 o 8:01 pm

  Super post, dobrze napisany i mega pomocny

 • 11 grudnia, 2016 o 10:12 pm

  nowej wiedzy, nigdy nie za wiele, ciekawy post 🙂

  https://dressupwithpatt.blogspot.com/

 • 12 grudnia, 2016 o 8:27 am

  Jak dla mnie to bardzo przydatny post.
  Piszę bardzo prosto, wszystko jest zrozumiałe.
  Z przyjemnością będę zaglądać tu częściej.
  Buziaki Kochana.

 • 12 grudnia, 2016 o 2:59 pm

  Bardzo fajny post, zawsze można wiedzieć więcej!

 • 12 grudnia, 2016 o 4:51 pm

  Wow! Bardzo interesujacy post! Napisany w profesjonalny i ciekawy sposob. Chetnie zajrze do pozostalych.
  Pozdrawiam,
  Eff 🙂

 • 12 grudnia, 2016 o 4:54 pm

  O lubimy takie wpisy bardzo, takie w formie poradników 😀 Super! <3 Buziaki ;*

 • 12 grudnia, 2016 o 11:30 pm

  Widać, że dużo pracy włożyłaś w ten wpis, świetny post! 🙂

 • 14 grudnia, 2016 o 2:46 pm

  O jeju! Nigdy nie przypuszczałam, że ten proces jest aż tak skomplikowany. Tyle planowania! Chyba nie nadawalabym się na podobne stanowisko. Świetny post! Miło się było dowiedzieć o procesie testowania. Sama moich propozycji nie dodam, bo po prostu martwię się, że nie będą dobre. 😉

  Pozdrawiam serdecznie!

  • Testerka
   14 grudnia, 2016 o 2:49 pm

   Twoje propozycje są bardzo ważne, właśnie po to został stworzony ten blog. Wzajemnie się od siebie uczymy i uzupełniamy naszą wiedzę. Pisz śmiało 🙂

 • Viola
  20 stycznia, 2017 o 6:17 pm

  Super post, idzie się wiele dowiedzieć:)

 • Karla
  11 grudnia, 2017 o 8:05 am

  To jest chyba jedyny wpis tego typu, gdzie autor podjął się opisania procesu własnymi słowami, a nie kopiuj – wklej z sylabusa.
  Gratulacje, świetna robota!

 • Tomecca
  8 grudnia, 2020 o 4:41 am

  Hej, przygotowując się do mojej pierwszej komercyjnej przygody z testowaniem manualnym korzystałem głównie z Twojego bloga. Polecam go również w pierwszej kolejności znajomym, którzy chcą obrać podobna ścieżkę kariery. Swoim wnuką tez chyba będę go polecać, itd. 😉 Pozdrawiam i dziękuje 🙂

 • 6 lutego, 2022 o 6:14 am

  Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda