Organizacja to słowo, które przeplata się niemal na każdej płaszczyźnie naszego życia. Często możemy słyszeć, że ktoś jest mniej lub bardziej zorganizowany. W pracy bierzemy udział w procesach, które ktoś wcześniej stworzył, zorganizował przekazanie wiedzy czy ustawił spotkanie. Czym jest organizacja, każdy z nas może bez problemu powiedzieć. Jednak czy wiele osób ma wiedzę, jak wygląda organizacja testów? Tutaj odpowiedzi mogą być różne. Na stopień rozwoju organizacji testów ma wpływ wiele czynników, m.in jest to wielkość projektu, zespołu testowego oraz czas trwania projektu. Oczywiście lista tych czynników może być bardzo długa. Na wstępie jednak chciałam w was zasiać ziarno ciekawości. Czy jesteście ciekawi, jak organizacja wpływa na przebieg i realizację testów?

Od dobrej organizacji kierownika testów zależy sukces bądź porażka trwającego projektu. Odpowiednie zaangażowanie, jak również podział zadań i ich egzekwowanie pozwala monitorować wszystko, co się dzieje podczas testów na projekcie. Zapoznajmy się z definicją Kierownika Testów, jaką znajdziemy w słowniku pojęć ISTQB:

Kierownik testów: Osoba odpowiedzialna za zarządzanie projektem w zakresie czynności związanych z testowaniem, w zakresie zasobów uczestniczących w testowaniu oraz oceny przedmiotu testu. Osoba, która kieruje, zarządza, administruje, planuje i reguluje ocenę przedmiotu testu.

Poznaliście już teoretyczną odsłonę pojęć organizacji oraz kierownika testów, ale czym one są w praktyce? Bazując na własnym doświadczeniu, opowiem wam, jak to wygląda z mojej perspektywy. Zaczynając pracę jako tester, brałam udział w prężnie rozwijającym się, dużym, pełnym wyzwań projekcie. Tym, co mnie zaskoczyło i z czym nigdy nie miałam do czynienia to tak usystematyzowany oraz jasny podział pracy i obowiązków. Pierwszy raz spotkałam się też z pojęciem SCRUM, który jest zwinnym sposobem służącym do planowania oraz kontroli prac wykonywanych na projekcie. Na pewno w przyszłości możecie się spodziewać wpisu, który będzie w pełni poświęcony tematyce metodyki Scrum. Codzienne spotkania, w których biorę udział, pozwalają na dzielenie się z wszystkimi tym, czym się aktualnie zajmuję oraz dają możliwość na szybkie i efektowne rozwiązywanie problemów. Projekt podzielony jest na Sprinty, a na każdy z nich przypadają konkretne zadania. Sprint może mieć różne długości w zależności od etapu bądź wielkości projektu, może trwać jeden tydzień, bądź więcej jednak nie dłużej niż miesiąc. Kierownik testów zbiera wyniki testów i tworzy na ich podstawie raporty. Dzięki nim można łatwo ocenić potencjalne zagrożenia oraz im zapobiegać.

Tak naprawdę ważne jest to, abyśmy zapoznali się z tym jakie zadania mają przed sobą kierownik testów (lider testów) oraz tester. Warto zajrzeć w tym celu do sylabusa ISTQB, który świetnie to przedstawia:

Myślę, że po tym wpisie łatwo wam będzie scharakteryzować zadania kierownika testów, jak i testera. Ciekawa jestem, jak u was organizowana jest praca testerów oraz czy jesteście z niej zadowoleni 🙂 Opiszcie własne doświadczenia na ten temat. Przygotowuję dla was specjalny cykl wpisów, dzięki któremu poznacie jedno z narzędzi służącemu do śledzenia błędów oraz zarządzania projektami. Zapraszam serdecznie na kolejne wpisy :).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 odpowiedzi na "Organizacja pracy testów"

 • 8 lutego, 2017 o 5:45 pm

  Bardzo spodobała mi się twoja tematyka bloga, myślę że będę tu często zagladać pozdrawiam :*

 • 15 lutego, 2017 o 1:39 pm

  Masz bardzo ciekawe wpisy. Kiedyś byłam niezorganizowana, ale teraz staram się nad tym pracować i jest już co raz lepiej 🙂

 • 15 lutego, 2017 o 9:08 pm

  Przeczytać twojego bloga przydałoby się każdemu testerowi w tym kraju 😉 rzadko teraz można trafić na dobrego testera 😉

 • 18 lutego, 2017 o 8:01 am

  Podoba mi się, to w jaki sposób piszesz na blogu, ciekawa tematyka bloga.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda