W jednym z ostatnich wpisów przygotowywaliśmy się do pisania przypadków testowych. Zapoznaliśmy się wtedy z podstawowymi pojęciami, których znajomość jest niezbędna właśnie w trakcie tworzenia TC-ów. Oczywiście znajomość teorii daję nam wiedzę, którą wykorzystujemy później w praktyce. Wiesz już, czym jest przypadek testowy, dane wyjścia, kroki oraz rezultaty. W dzisiejszym wpisie stworzymy sobie przykładowy przypadek testowy dla konkretnej funkcjonalności.

Opis funkcjonalności, do którego stworzymy sobie przypadki testowe:

Celem naszego projektu jest stworzenie aplikacji banku, w której użytkownik będzie musiał się poprawnie zalogować, a następnie wykonać przelew. Użytkownik loguje się za pomocą 8- cyfrowego identyfikatora oraz hasła, które składa się z co najmniej 10 znaków, przy czym musi się w nim znajdować 1 duża litera, cyfra oraz znak specjalny. W przypadku błędnych danych na stronie logowania wyświetli się komunikat „Niepoprawny identyfikator lub hasło, spróbuj jeszcze raz”. Użytkownik, który wpisał odpowiednie dane, zostanie przekierowany do formularza, dzięki któremu będzie mógł wykonać przelew. Pola znajdujące się w formularzu przelewu -> „NR RACHUNKU” oraz „KWOTA” podlegają walidacji, dodatkowo każde z pól jest obowiązkowe. Do powyższego opisu dołączone zostają formularz logowania oraz wykonania przelewu jednorazowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze co zrobimy, to napiszemy sobie TC, które będa sprawdzać logowanie do naszej aplikacji. Kilka przypadków testowych pisanych w celu zweryfikowania poprawności danego modułu lub systemu nosi nazwę warunku testowego. Dodatkowo rozróżniamy dwa typy przypadków testowych:

 

Przypadek testowy niskiego poziomu charakteryzuje się tym, że dane wejściowe, które określamy w teście są konkretne. To samo dotyczy się oczekiwanych rezultatów, mając na starcie wiadome dane i wykonując konkretną czynność, wiemy jaki wynik będzie prawidłowy.

Przypadek testowy wysokiego poziomu jest przypadkiem logicznym. W przeciwieństwie do wcześniejszego przypadku nie mamy konkretnych danych wejściowych oraz potencjalnych rezultatów. Inną nazwę, jaką możemy spotkać tego przypadku testowego to abstrakcyjny przypadek testowy.

TC_001

Nazwa: Logowanie za pomocą prawidłowego identyfikatora i hasła

Warunki wstępne: Zaloguj się do aplikacji -> www.bank….xzy.pl

Kroki:

 1. Wprowadź identyfikator -> 765456123
 2. Wprowadź hasło -> Testujemy12!
 3. Kliknij przycisk „ZALOGUJ”

Spodziewany wynik:

Logowanie zakończy się sukcesem

TC_002

Nazwa: Logowanie za pomocą nieprawidłowego identyfikatora i prawidłowego hasła

Warunki wstępne: Zaloguj się do aplikacji -> www.bank….xzy.pl

Kroki:

 1. Wprowadź identyfikator -> 76asc6123
 2. Wprowadź hasło -> Testujemy12!
 3. Kliknij przycisk „ZALOGUJ”

Spodziewany wynik:

Logowanie zakończy się komunikatem „Niepoprawny identyfikator lub hasło, spróbuj jeszcze raz”

TC_003

Nazwa: Logowanie za pomocą prawidłowego identyfikatora i nieprawidłowego hasła

Warunki wstępne: Zaloguj się do aplikacji -> www.bank….xzy.pl

Kroki:

 1. Wprowadź identyfikator -> 76126123
 2. Wprowadź hasło -> aaabbbbcccc
 3. Kliknij przycisk „ZALOGUJ”

Spodziewany wynik:

Logowanie zakończy się komunikatem „Niepoprawny identyfikator lub hasło, spróbuj jeszcze raz”

Proste 3 TC pozwolą sprawdzić podstawowe ścieżki dotyczące sprawdzenia poprawności logowania. Oczywiście można stworzyć tu wiele TC, ale na trudniejsze rzeczy przyjdzie czas 🙂 Tworzymy nasze pierwsze TC i zaczynamy od najłatwiejszych rzeczy.

Teraz zajmiemy się pisaniem TC-ów w celu sprawdzenia działania wykonania przelewu jednorazowego.

TC_001

Nazwa: Wykonanie przelewu z poprawnymi danymi

Warunki wstępne: Zaloguj się poprawnie do aplikacji -> www.bank….xzy.pl

Kroki:

 1. Wprowadź nazwę odbiorcy -> Iwona Leś-Podgrzybek
 2. Wprowadź numer konta  bankowego -> 12345678912345678901
 3. Wpisz kwotę
 4. Wpisz tytuł przelewu
 5. Kliknij przycisk „WYKONAJ PRZELEW”

Spodziewany wynik:

Przelew został prawidłowo wykonany i zostaje zrealizowany.

TC_002

Nazwa: Wykonanie przelewu z niepoprawnym numerem konta oraz kwoty.

Warunki wstępne: Zaloguj się poprawnie do aplikacji -> www.bank….xzy.pl

Kroki:

 1. Wprowadź nazwę odbiorcy -> Iwona Leś-Podgrzybek
 2. Wprowadź numer konta bankowego -> 12345aaaaaabbbbbbcccc1111
 3. Wpisz kwotę -> 5200złotych
 4. Wpisz tytuł przelewu
 5. Kliknij przycisk „WYKONAJ PRZELEW”

Spodziewany wynik:

Pole „NA RACHUNEK” ma czerwoną ramkę a obok wyświetla się komunikat „Niepoprawny numer konta, numer jest za krótki lub ma nieprawidłowy format. Spróbuj wpisać jeszcze raz”. Pole „KWOTA” ma czerwoną ramkę i wyświetla się komunikat „Wpisana kwota jest nieprawidłowa”. Przelew nie zostaje zrealizowany.

Naprawdę można tutaj mnożyć i wymyślać ilość przypadków testowych. Napisane przeze mnie TC są przypadkami niskiego poziomu, dane testowe są jasno podane, oczekiwany wynik jest konkretny. Dla wielu te przypadki testowe są bardzo proste, ale ten wpis kierowany jest do osób, które dopiero zaczynają swoją karierę i chcą zdobyć wiedzę jak wygląda pisanie TC-ów, jakie elementy zawierają i na co warto zwracać uwagę. Mam nadzieję, że wpis się wam podobał i zaproponujecie własne przypadki testowe już może bardziej rozbudowane 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • Beta
  12 kwietnia, 2017 o 6:51 pm

  Witaj, świetny blog, czytam wpis za wpisem 🙂 Mam też pytanie, z jakimi programami polecasz się zapoznać? Słyszałam o Selenium, co poleciłabyś osobie, która chce ubiegać się o stanowisko testera, a nie ma doświadczenia?

  • Testerka
   17 kwietnia, 2017 o 6:40 pm

   Witaj,

   Na początku warto się zapoznać z Sylabusem ISTQB, który zawiera niezbędną wiedzę dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem. Selenium jest narzędziem służącym do automatyzacji testów, jeśli planujesz iść w tym kierunku, to na pewno powinnaś się tego uczyć. Warto ćwiczyć sobie pisanie przypadków testowych, Excel na początku do tego wystarczy 🙂 Jira jest systemem, który wspomaga zarządzanie projektami. Można pobrać 30-dniową wersję, dzięki której będziesz mogła zobaczyć, jak wygląda zgłaszanie błędów, ich opisów czy też statusów. Oprócz tego można dzielić sobie zadania na te do zrobienia, w trakcie wykonywania oraz już zakończone. W wielu firmach JIRA jest używana, więc warto się z nią zapoznać 🙂

   Pozdrawiam

 • S.
  12 listopada, 2017 o 3:06 pm

  Cześć, może głupie pytanie, ale spróbuje zadać.. czy w przypadku podanych przez Ciebie komunikatów Ty wymyślasz je sama czy masz informacje od programisty, że one tak będą wyglądały ? 😀 Chodzi mi o: „Spodziewany wynik: Pole „NA RACHUNEK” ma czerwoną ramkę a obok wyświetla się komunikat „Niepoprawny numer konta, numer jest za krótki lub ma nieprawidłowy format. Spróbuj wpisać jeszcze raz”, bo chyba ktoś musi 'zakodować’ te komunikaty żeby one tak wyglądały? Dobrze rozumiem? 😀

  • Testerka
   12 listopada, 2017 o 10:05 pm

   Cześć 🙂

   Na potrzeby tego przykładu sama wymyśliłam te komunikatu, jednak w rzeczywistości nic samemu się nie wymyśla. Wszystko będziesz miała opisane w User Story, w kryteriach akceptacji lub w dokumentacji. Programista nie wymyśla treści komunikatów ponieważ klient określa je w wymaganiach.

   Pozdrawiam 🙂

 • Alicja
  24 listopada, 2017 o 9:07 am

  Hej, mam pytanie odnośnie scenariusza testowego. Co to jest? Jak się go pisze? W sylabusie ISTQB ciężko mi znaleźć coś konkretnego na ten temat, a widziałam ze w ofertach pracy wymagana jest znajomość pisania scenariuszy.
  Pozdraiwam 🙂

  • A.
   9 lutego, 2018 o 12:40 pm

   W mojej praktyce testerskiej scenariusz testowy to nic innego, jak szereg przypadków testowych ułożonych po kolei i testowanych jeden po drugim w logicznej kolejności (np. najpierw tworzysz użytkownika, w kolejnym przypadku sprawdzasz czy może się on zalogować itd.). Jest to więc coś, czego się nie pisze, ale układa z już napisanych gotowców. (Całe moje testowanie odbywa się w językach innych niż polski, więc mam nadzieję, że nie mylę terminów i że u nas „scenariusz” znaczy to samo ;)).

 • […] Abyś mógł sobie wyobrazić cały proces takiego testowania odsyłam do bloga testerka.pl .  […]

 • O.
  19 lutego, 2019 o 7:27 pm

  Hej, super blog!!! Mam pytanie, czy mogłbyś podać przykład przypadku testowego wysokiego poziomu?

 • kin
  23 sierpnia, 2019 o 2:07 pm

  W czym w zasadzie różni się zgłoszenie błędu i test case. Chodzi mi tutaj o opis, jakie pola dodajemy. Bo wydaje mi się, że treść zgłoszenia błędu jest bardziej rozbudowana niż napisanie test case. Ciężko na początku jest to wyłapać jeśli nie bazuje się jeszcze na wiedzy praktycznej.

  • Testerka
   9 września, 2019 o 6:17 pm

   W tym tygodniu pojawi się wpis na temat poprawnego zgłaszania błędów. Wszystko zostanie wyjaśnione 🙂

 • Magda
  15 grudnia, 2021 o 9:06 am

  Hej,
  mam pytanie dotyczące przykładów jakie podałaś, a dokładniej warunków wstępnych. Jak warunkiem wstępnym może być : „Zaloguj się do aplikacji…”, w sytuacji gdy testuje logowanie? Czy dobrze rozumiem, że warunki wstępne to coś co powinno być spełnione przed wykonaniem danego testu (np. użytkownik jest zarejestrowany i posiada prawidłowy login i hasło)?

 • Krzysztof
  28 grudnia, 2021 o 11:03 am

  Chciałbym zgłosić błąd w wymaganiach/makiecie: w pierwszym jest podana nazwa „NR RACHUNKU” a w drugim „NA RACHUNEK” 😉

 • 9 lutego, 2022 o 4:40 am

  Czy wiesz, że tworzysz ciekawe i oryginalne treści, wkład jaki wnosisz w społeczność blogową zasługuję na podziw i szacunek. Dzięki!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda