Wigilia już jutro, powoli wkraczamy w świąteczny klimat. Każdy z nas marzy o odpoczynku oraz spędzeniu czasu z najbliższymi. Wielu z nas chce wykorzystać ten wolny czas na spokojne przeczytanie książki, dobrego bloga lub obejrzeniu filmu. W wolnej chwili zapraszam do mnie 🙂

Dzisiaj poruszymy kwestie kolejnej części dotyczącej poziomów testów, czyli tematyce Testów Integracyjnych.  Testy integracyjne to nic innego jak testy, które mają na celu wykrycie błędów występujących w interfejsach, interakcjach między modułami oraz w interfejsach między systemami.

Zgodnie z sylabusem ISTQB podstawę w testach integracyjnych stanowią :

 • projekt oprogramowania i systemu
 • architektura
 • przepływ procesów, oraz
 • przypadki użycia

Typowymi obiektami zaś są :

 • implementacja baz danych podsystemów
 • infrastruktura
 • interfejsy oraz
 • konfiguracja systemu i dane konfiguracyjne

Poznaliśmy już cele testowania integracyjnego ich podstawę oraz obiekty. Ważne w testach integracyjnych jest to, że mogą być one wykonywane na więcej niż tylko jednym poziomie oraz to, że przedmiot testów może być różnej wielkości. Jak już czytaliście wcześniej testy integracyjne występują zarówno między modułami, jak i systemami dlatego też łatwo możemy je podzielić na dwie części.

Testowanie integracji modułów oznacza wykonywanie testów w celu wykrycia usterek w interfejsach i interakcjach pomiędzy integrowanymi modułami. Testowanie integracji systemów jest testowaniem integracji systemów i pakietów oraz testowaniem interfejsów z organizacjami zewnętrznymi. Jak wiemy z poprzedniego wpisu na etapie testów modułowych sprawdzana jest funkcjonalność wyodrębnionych modułów, natomiast na etapie testów integracyjnych tester skupia swoją uwagę tylko i wyłącznie na samą integrację. W przypadku kiedy zostaje integrowany moduł z drugim testujemy tylko działanie komunikacji między nimi.

Istotne jest również to, aby zdać sobie sprawę, że im większy jest zakres integracji, tym trudniej wskazać, w którym module bądź systemie występują pojawiające się błędy. Co za tym idzie? Oczywiście wzrost ryzyka oraz czasu, który poświęcamy na rozwiązanie problemu. Najlepszym sposobem na jak najwcześniejsze wykrywanie usterek jest prowadzenie integracji metodą inkrementalną. Odchodzi się od stosowania drugiej metody znanej pod nazwą „wielkiego wybuchu”. Nie wiesz co oznaczają te dwa pojęcia? Już tłumaczę 🙂 Metoda inkrementalna to tworzenie systemu w sposób stopniowy, systematyczny, rozpoczynając od najprostszej możliwej wersji. Kolejno dołączamy oraz rozwijamy następne części aż do momentu osiągnięcia celu. Metoda „wielkiego wybuchu” to łączenie elementów w cały modułu lub system jednocześnie.

Temat Testów Integracyjnych to bardzo szeroki temat na tym etapie to wszystkie informacje, które pragnęłam wam przekazać. W kolejnych wpisach będziemy wchodzić w coraz głębsze tajniki wiedzy na temat testowania.

Chciałabym wam życzyć cudownych Świąt, spokojnych, spędzonych w gronie rodzinnym z górą prezentów pod choinkę 🙂 Wszystkiego, co najlepsze w te Święta życzy wam Testerka 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • Agssymi
  23 grudnia, 2016 o 1:53 pm

  Oj tak wigilia już jutro i dziś takie zamieszanie, że głowa boli 😀 Już chcemy jutro ^^ Genialny wpis, buziaki ;*

 • Sabrooowska96
  23 grudnia, 2016 o 2:31 pm

  Świetny wpis ! Ostatnie przygotowania trwają, a jutro troszkę spokoju przy świątecznej kolacji 🙂

 • 23 grudnia, 2016 o 3:09 pm

  Bardzo fajny wpis 🙂

 • 23 grudnia, 2016 o 3:28 pm

  świetny wpis, bardzo interesujący. Ciekawie piszesz pozdrawiam 🙂

 • 25 grudnia, 2016 o 8:49 pm

  Bardzo zainteresowała mnie tematyka i przejrzystość bloga. 🙂

 • 25 grudnia, 2016 o 9:22 pm

  Święta i po świętach! Mam nadzieję, że spedzilas je mile! 🙂 świetny wpis! ;*

 • 26 grudnia, 2016 o 7:02 pm

  Świetny blog 🙂 Na pewno będę wpadać częściej.

 • 26 grudnia, 2016 o 10:08 pm

  Ciekawy blog. Jeszcze nie spotkałam się z podobną tematyką w blogosferze 🙂

 • Matt
  12 stycznia, 2023 o 5:54 pm

  Szkoda że nie zostały w artykule zamieszczone przykładowe przypadki testowe odnoszące się do testów modułowych , integracyjnych, systemowych, akceptacyjnych np. na postawie serwisu spoecznościowego.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda