Moja nieobecność na blogu trwała przez wiele miesięcy, bardzo tego żałuje i cieszę się, że nadszedł moment, w którym mogę wrócić i dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Przepraszam Was za mój brak obecności tutaj, sytuacja ulega zmianie i dlatego serdecznie zapraszam Was do przeczytania nowego artykułu na blogu.

Zmiana pracy to idealny temat, aby wejść w rytm pisania nowych tekstów na bloga :). Zmiana pracy to ciągle towarzyszący proces w naszej karierze. W sektorze IT jest on bardzo popularny. Zmieniamy pracę z wielu powodów, do głównych należą:

1. Brak szans na dalszy rozwój, firma zamknięta na szkolenia pracownika.

2. Chęć zwiększenia zarobków.

3. Chęć zmiany otoczenia, niedopasowanie się do obecnego zespołu, firmy itp.

4. Poczucie „stania w miejscu”, rutyna związana z codziennymi zadaniami.

5. Brak możliwości podjęcia odpowiedzialnych zadań, dających szanse się wykazać.

6. Poczucie presji, ciągle zwiększające się wymagania, myślenie o pracy również po jej zakończeniu, w weekendy, w czasie urlopu

Zmiana pracy nie jest jednak zawsze związana z czymś negatywnym. Bardzo często nasza praca jest dla nas satysfakcjonująca, lubimy ją, dogadujemy się ze swoimi współpracownikami, a pomimo tego decydujemy się na zmianę. Zastanawiasz się dlaczego? Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji będzie podzielenie się z Wami moim doświadczeniem i opowiedzeniem Wam krótkiej historii o tym, jak było ze mną i dlaczego decydowałam się na zmiany.

Na rynku IT jestem już 3,5 roku, dla jednych jest to zaledwie początek drogi, dla drugich to już całkiem spory kawałek czasu, to jednak nie jest teraz najistotniejsze 😉 W ciągu tego okresu zmieniłam pracę 4 razy i możesz powiedzieć, że Ty zmieniłeś więcej, że to nic nadzwyczajnego, ale muszę przyznać się Wam do tego, że z mojej perspektywy to bardzo często. Zapewne będą interesować Was powody tych zmian i może wydawać się to zabawne, ale głównym powodem, dlaczego decyduje się na zmianę pracy, wiąże się z ciągłym niedosytem pod względem możliwości rozwoju. W każdej z tych firm przychodził moment, w którym miałam poczucie, że to, co mogłam z niej zdobyć najlepszego, najcenniejszego -> już zdobyłam. Najłatwiejsze słowa do opisania tej sytuacji to po prostu „ciągle mi było mało” :).

      • Ciągle mi było mało stawianych przede mną wyzwań,
      • ciągle mi było mało ludzi, z których mogę czerpać przykład i inspiracje,
      • ciągle mi było mało poczucia, że jestem osobą ważną w firmie, a nie tylko trybikiem, który ma spełnić postawione przed nim zadania,
      • ciągle mi było mało pomocy, zaangażowania we właściwe ukierunkowania mojej kariery ze strony moich szefów, menadżerów, ludzi, którzy mają wiedzę, doświadczenie i znając mnie już jakiś czas mogą pomóc mi wykorzystać w pełni posiadane przeze mnie zdolności oraz wiedzę

Od samego początku wejścia w branżę IT, zastanawiałam się, czy znajdzie się firma, która pozwoli mi nieustannie poszerzać wiedzę, poznawać inspirujących ludzi, jednocześnie będzie inwestować w moją edukację, rozwój oraz zapewniać zadowolenie w kwestii zarobków. Z perspektywy tych pierwszych lat na rynku IT jestem pewna, że da się taką firmę znaleźć, jednak nie jest to zadanie proste i szybkie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są ludzie, którzy od samego początku trafiają do firmy idealnej, jednak nie sądzę (możecie spróbować wyprowadzić mnie z błędu :P), że udaje się to każdemu 🙂

Jeśli czytając ten wpis zaczniesz się zastanawiać czy nie warto pomyśleć o zmianach w swoim życiu, musisz zdawać sobie sprawę, że zmiana pracy to proces. Proces często łatwy i szybki a czasem długi i uciążliwy, ale również rozwijający i pozwalający poznać swoje słabe i mocne strony. Pozwalający poznać Ci -> Twoją wartość na rynku. Jak wiesz każdy proces składa się z różnych warunków początkowych, etapów czy czasu trwania. Ja w tym wpisie przybliżę Wam elementy, które najczęściej powtarzają się w procesach bez względu na ich zmienne początkowe.

Do kluczowych elementów zmiany pracy należą:

1. Decyzja

To jeden z trudniejszych momentów w całym procesie, spowodowany głównie tym, że duża część z nas szybko przyzwyczaja się do ludzi, kultury panującej w firmie, atmosfery i mimo trudności, na jakie natrafiamy, bardzo trudno przyznać nam przed samym sobą, że to właściwy czas na zmiany. Zmiany przychodzą nam z trudnością mniejsza lub większa, ale trudnością, zmiany to coś nieznanego co wiąże się z wyjściem ze strefy komfortu, jaką sobie zbudowaliśmy. Kluczowa jest pewność, że zmiana pozwoli nam osiągnąć kolejny etap w naszej karierze i otworzy nam tym samym nowe możliwości.

2. Przekazanie informacji o decyzji naszym przełożonym

Nie wiem jak jest u Was w tej kwestii, ale dla mnie zawsze te rozmowy nie należą do najłatwiejszych. To, co jest ważne na tym etapie to szczerość i przedstawienie prawdziwych przyczyn naszego odejścia. Większość z nas nie chce za sobą palić mostów, nie wiadomo jak potoczy się nasza kariera i czy nasze drogi nie skrzyżują się ponownie. Może dzięki naszemu doświadczeniu pomożemy naszym obecnym pracodawcom przemyśleć to, co mogli zrobić lepiej i jak mogliby uniknąć takich sytuacji na przyszłość.

3. Poszukiwanie pracy i określenie, jaka firma spełnia nasze oczekiwania.

Ofert na rynku IT jest mnóstwo, więc w jaki sposób znaleźć tą odpowiednią dla nas? Bez wątpienia ważne jest określenie naszych oczekiwań np. Czy firma ma być startupem, korporacją, czy preferujemy prace w scrumie, czy chcemy mieć nad sobą kilku menadżerów, czy jednego, czy lubimy pracować sami, czy w kilku, kilkudziesięciu osobowych zespołach, czy preferujemy pracę zdalną, czy w biurze? Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwolą Ci odsiać firmy, które na początku nie spełniają większości Twoich oczekiwań, zaoszczędzisz czas i zmniejszysz niepotrzebnie narastającą frustrację.

4. Rekrutacja i wyciąganie lekcji z każdej rozmowy

Bardzo często szukając pracy nie trafiamy na tę wymarzoną już po pierwszej rekrutacji. Oczywiście taka szansa istnieje, ale jest niewielka. Najważniejsze, aby wyciągać wnioski z każdej odbytej rozmowy i uczyć się na błędach. Warto po każdej takiej rekrutacji prosić o Feedback i zapytać o przyczynę podjęcia przez firmę takiej, a nie innej decyzji dotyczącej naszego zatrudnienia. O taki Feedback warto prosić nie tylko w przypadku braku zatrudnienia w takiej firmie, ale również, wtedy kiedy dostajemy propozycje współpracy. Dzięki tym informacjom będziemy mogli zdobyć wiedzę na temat swoich słabych i mocnych stron. Dużo łatwiej będzie nam poprawić swoje błędy na przyszłość i dowiedzieć się o elementach, które nas wyróżniają na tle innych kandydatów i w czym jesteśmy po prostu dobrzy. To podniesie naszą samoocenę, zwiększy wiarę we własne możliwości i pozwoli ustalić, jak mocni jesteśmy i jaką mamy pozycje na rynku.

5. Wybór odpowiedniej oferty.

Bardzo często po wielu przebytych rekrutacjach dostajemy kilka ofert pracy. Przychodzi czas decyzji i tym samym zmiany naszego życia zawodowego na kolejny nieznany przedział czasu. Kwestia zarobków jest oczywiście ważna i bardzo często jest głównym wyznacznikiem wybrania tej, a nie innej oferty pracy. Z moich doświadczeń wynika, że warto patrzeć na swoją przyszłość długofalowo. Oznacza to, że czasami wybierając najlepszą według nas ofertę kierując się tylko pieniędzmi, okażę się, że zupełnie nie pasujemy do kultury firmy, zakres obowiązków nas przytłacza i zamiast się rozwijać i cieszyć odkrywaniem nowych umiejętności zupełnie nie czujemy się w tej firmie dobrze. Na etapie rozmów niezbędne jest zdobycie informacji, co firma może nam zaoferować w przypadku długofalowej współpracy. Wybierz ofertę firmy, która jest najbardziej dopasowana oraz w której ludzie podczas rozmowy wywarli na Ciebie największe wrażenie. Dzięki temu będziesz miał większą szansę nawiązać dłuższą współpracę, owocującą w rozwój i satysfakcję z pracy.

Mam nadzieję, że wpis ten pomoże Wam spojrzeć na proces rekrutacji i zmiany pracy w zupełnie innym świetle. Pamiętaj, że ważne jest to, aby ten czas w swojej karierze dobrze wykorzystać, poznać swoje słabe i mocne strony, poznać swoją pozycję na rynku. Dodatkowo warto do tego etapu się przygotować, określić swoje potrzeby i oczekiwania, co pozwoli na znalezienie pracy, w której nie tylko będziesz osiągał osobiste i firmowe sukcesy, ale przede wszystkim przełamywał bariery i cieszył się ze swojej pracy na co dzień.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 odpowiedzi na "Zmiana pracy oraz kluczowe elementy tego procesu."

  • 18 lipca, 2019 o 2:32 pm

    Bardzo pomógł mi ten artykuł 😀 Dzięki wielkie!

  • mahio
    23 sierpnia, 2019 o 11:00 am

    Ja na pierwszej rozmowie rekrutacyjnej dostałem szereg pytań praktycznych na które bez doświadczenia ciężko było mi odpowiedzieć. Np. „release aplikacji jest za kilka dni(został znacznie przyśpieszony), wiesz że nie uda ci się wszystkiego przetestować, podejmij decyzję i powiedz co i jak testujesz”? Jaka jest prawidłowa odpowiedź na to pytania, bo nadal nie wiem 🙁

  • 28 sierpnia, 2019 o 4:09 pm

    Jestem na etapie myślenia o zmianie, nie ukrywam, że ten artykuł dał mi kopa, żeby spisać swoje cele i zacząć je w końcu realizować

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej
Zgoda